Spółdzielnia Socjalna Arka, ogłasza nabór uczestników do programu „Opieka wytchnieniowa” dla Organizacji Pozarządowych – edycja 2025
Program Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” dla Organizacji Pozarządowych – edycja 2025, ma na celu wsparcie członków rodzin lub opiekunów w postaci doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj: odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad dziećmi do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności, a także nad osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. (Dz. U. z 2023 r. poz. 100, z późn. zm) o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, poprzez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie.
Uczestnikiem Programu realizowanego w Spółdzielni Socjalnej Arka, może być osoba, która jest członkiem rodziny/opiekunem zamieszkującym we wspólnym gospodarstwie domowym na terenie Gminy Susiec i sprawującym bezpośrednią opiekę nad dorosłymi osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Usługi opieki wytchnieniowej dziennej, prowadzone będą w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej z zachowaniem podmiotowości osób niepełnosprawnych oraz ich niezależności.
Zgodnie z zapisami we wniosku o dofinansowanie złożonym przez Spółdzielnię Socjalną Arka, wsparciem objętych zostanie 6 członków rodzin lub opiekunów, którzy wymagają wsparcia w postaci doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad dorosłymi osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Limit godzin usług opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu dziennego, finansowanych ze środków Funduszu Solidarnościowego przypadających na jedną osobę z niepełnosprawnością na 2025 r. wynosi nie więcej niż 145 godzin.
Maksymalna długość świadczenia formy nieprzerwanego pobytu dziennego wynosiła będzie 12 godzin dla jednej osoby niepełnosprawnej i realizowana będzie w godzinach 6.00-22.00.
Usługi opieki wytchnieniowej będą świadczyć osoby niebędące członkami rodziny uczestnika, opiekunami prawnymi uczestnika lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem – zgodnie z zapisami Programu.
Osoba zainteresowana udziałem w Programie składa do dnia 07.04.2025 r. komplet dokumentów rekrutacyjnych zawierających :
1) Załącznik nr 1. Kartę zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Organizacji Pozarządowych – edycja 2025, stanowiącą załącznik nr 1 do Programu.
2) Kserokopię aktualnego orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia równoważnego do wyżej wymienionych.
3) Załącznik nr 2. Klauzulę informacyjną RODO w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Organizacji Pozarządowych – edycja 2025 Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej stanowiącą załącznik nr 8 do Programu.
4) Załącznik nr 3. Klauzulę informacyjna w ramach programu „Opieka wytchnieniowa” dla Organizacji Pozarządowych – edycja 2025.
Dokumenty rekrutacyjne do Programu dostępne są:
1) w siedzibie Spółdzielni Socjalnej Arka, ul. Tomaszowska 100, 22-672 Susiec, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:00 do 15:00;
2) na stronie internetowej Spółdzielni Socjalnej Arka pod adresem: https://spółdzielnia-arka.pl/ ( w zakładce aktualności)
Dokumenty rekrutacyjne należy złożyć w terminie: do dnia 07 kwietnia 2025 roku:
1) w biurze Spółdzielni Socjalnej Arka od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00,
2) pocztą tradycyjną na adres: Spółdzielnia Socjalna Arka, ul. Tomaszowska 100, 22-672 Susiec.
W przypadku składania dokumentów rekrutacyjnych za pośrednictwem operatorów pocztowych – za datę złożenia dokumentów przyjmuje się datę wpływu do Spółdzielni Socjalnej Arka.
Złożenie przez Beneficjenta karty zgłoszenia do Programu wraz z innymi wymaganymi dokumentami nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem Kandydata do Programu.
Osoby, które złożą wniosek po tym terminie (i spełnią warunki uczestnictwa) zostaną wpisane na listę rezerwową.
O zakwalifikowaniu do Programu decydować będzie indywidualna ocena sytuacji osobistej i potrzeb osób ubiegających się o usługi opiekuńcze, przeprowadzona przez członków komisji rekrutacyjnej.
O wynikach rekrutacji, osoby zakwalifikowane do udziału w Programie zostaną poinformowane telefonicznie i pisemnie.
Szczegółowe informacje zawarte są w Regulaminie rekrutacji oraz pod nr telefonu: 84 665 40 10.
Jednostką realizującą Program jest Spółdzielnia Socjalna Arka, z siedzibą w Suścu, ul. Tomaszowska 100, 22-672 Susiec.
Program jest w całości finansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Program realizowany będzie do dnia 19.12.2025 r.
ZAŁĄCZNIKI: